Bruggenbouwers - Russische neerlandistiek en Nederlandse russistiek
in historisch perspectief (Amsterdam, 4 en 5 juni 2021)
De eigenlijke institutionele geschiedenis komt aan bod tijdens een conferentie eind oktober 2021. Tijdens onze eerste conferentie, (vrijdag 4 en zaterdag 5 juni), ONLINE terug te zien, concentreerden we ons op diverse vormen van Russisch-Nederlandse taalkundig, literair en cultureel contact.
Bruggenbouwers - conferentie
Russische neerlandistiek en Nederlandse russistiek
in historisch perspectief (Amsterdam, 4 en 5 juni)
De eigenlijke institutionele geschiedenis komt aan bod tijdens een conferentie in St-Petersburg op het einde van oktober 2021. Tijdens onze eerste conferentie, op vrijdag 4 en zaterdag 5 juni, concentreren we ons op diverse vormen van Russisch-Nederlandse taalkundig, literair en cultureel contact.
De conferentie is nu via deze webpagina te zien
Vrijdag 4 juni 2021
Plaats: Hermitage (Nieuwe Keizersgracht, Amsterdam)
9.00 Onthaal
9.30 Begroeting door Olga Ovetsjkina & Eric Metz
9.45 Opening Renée Bos-Jones
Ochtendvoorzitter: Ellen Rutten
Sessie I Lexicografie
10.00 Hans van der Tak, Christiaan Huygens in het Russisch, op weg naar een astronomisch vocabulaire in 18e-eeuws Rusland.
10.30 Wim Honselaar, Catharina de Grote en Peter Simon Pallas als systematische verzamelaars van woorden.
11.00 Aleksandra Jakovleva, Tussenwerpsels in het Nederlands en Vlaams
11.30 pauze
Middagvoorzitter 1: Peter van Nuenen
Sessie II Receptiegeschiedenis en vertalen
II a. Receptiegeschiedenis
12.00 Irina Michajlova, De Russische Couperus.
12.30 Pieter Boulogne, ‘Van onder De mantel van Gogol’ en ‘de Russische Bukowski’: idées reçues in de westerse receptie van Russische literatuur.
II b. Literair vertalen - rondetafelgesprek
13.00 – 13.40 Ekaterina Toritsyna, De vertaler als acteur: over het taalgebruik van personages en Aai Prins, Over het vertalen van Andrej Platonov.
14.00 Lunch
Middagvoorzitter 2: Renée Jones-Bos
Sessie III Kunstgeschiedenis – rondetafelgesprek
15.00 Korte introductie door middagvoorzitter Renée Jones-Bos
15.10 Irina Sokolova, Een frisse blik op de collectie van de Nederlandse schilderkunst in de Hermitage
15.30 Robbie Schweiger, Kunstenaarsnetwerken in de (voormalige) Sovjet-Unie.
15.50 Frank van Lamoen, Russische kunst in het Stedelijk, 1895-1940.
15.30 Marlies Kleiterp, Hermitage Amsterdam: een culturele brug tussen twee landen.
17.00 Filmlezing
Otto Boele: Close Encounters of the Third Kind? The Netherlands in Soviet and Russian Cinema
Zaterdag 5 juni ONLINE
10.30 Openingslezing Gijs Kessler over de Russische collectie van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis.
11.00 Studenten- en promovendiconferentie
sessieleider: Alla Peeters-Podgaevskaja
11.00 -11.20 Ekaterina Veksjina, Russische vertalingen van Multatuli.
11.20 – 11.40 Taïsia Tsjernjakova, Pragmatiek van het hedendaagse politieke discours in Nederland.
Pauze 10 min.
11.50 – 12.10 Heleen de Vries, Telt taal mee? De rol van taalkennis bij het leren van getallen.
12.10 – 12.30 Roos Zwiers,Taalverwerving en autisme: de rol van taalspecifieke structuren.
12.30 Uitreiking scriptieprijzen